Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/glks/domains/glksjaworjp.eu/public_html/images/stories/dyplomynarciarstwo
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/dyplomynarciarstwo

{gallery}dyplomynarciarstwo{/gallery}

Narciarstwo biegowe, jak zacząć, jak dobrać sprzęt oraz inne porady.

Wywiad z Panem Józefem Michałkiem Trenerem Narodowej Kadry Biegowej C. Absolwentem kierunku trenerskiego w zakresie narciarstwa biegowego na Wydziale Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Karola w Pradze Czeskiej.

Shark CARRERA

Narty Highlander firmy SPORTEN

Pytania:
1. Od czego zacząć przygodę z nartami biegowymi?
2.Kto i kiedy może rozpocząć bieganie na nartach?
3. Jak przygotować się kondycyjnie do biegów narciarskich?
4. Gdzie stawiać pierwsze kroki?
5. Jak należy się ubrać?
6. Jaki sprzęt wybrać?

1. Pierwsze kroki na nartach biegowych, czyli podstawowy krok biegowy technika klasyczną fachowo zwaną diagonalną prawie nie różni się od naturalnego sposobu poruszania się człowieka. Jest to prowadzenie równoległe nart jak w naturalnym chodzie. Jest tylko taka zmiana, że następuje mała faza ślizgu powiększająca przebytą drogę przez narciarza w stosunku do chodziarza. Po tym, gdy nastąpi lekkie odbicie występuje tak zwany moment równowagi statycznej na przejechanie odcinka dystansu. Jest to wykorzystanie wspomnianej siły odbicia do przejechania trochę w przód, dzięki ślizgowi narty po śniegu. Mimo że efekt jednego kroku szczególnie u początkujących nie jest duży, to cierpliwie i spokojnie powtarzana sekwencja tych ruchów daje bardzo przyjemny efekt pokonywania przestrzeni. Wskazane jest spokojne rozpoczynanie tych działań. Błędem wielokrotnie zniechęcającym do dalszego uprawiania tego sportu jest próba naśladowania mistrzów w pierwszych chwilach po pierwszym nałożeniu nart. Nie prowadzi to do niczego dobrego, bo nadmierne zmęczenie powoduje utratę koordynacji i może doprowadzać do upadku. Szczerze zalecam bardzo spokojne podejście do tematu. W miarę spokojnego chodzenia niepostrzeżenie uzyskamy niezbędne do biegu nawyki i możliwość ruchu wyczynowego przyjdzie sama. Jeżeli chodzi o podstawowe pokonywanie drobnych nierówności terenu to tak jak wspomniałem na początku postępujemy jak w naturalnym poruszaniu się w trenie. Czyli idąc pod górę, krok naprzemianstronny skracamy, jest on odpowiednio krótszy, poruszamy się na bardziej ugiętych nogach. Żeby zjechać musimy przyjąć pozycję stabilną, czyli równomiernie obciążyć obie stopy, ugiąć kolana, lekko rozchylić ręce, pochylić się w przód. Jest to tak zwany półprzysiad, który nam umożliwi swobodne utrzymanie równowagi w ślizgu, kiedy narty będą same nas niosły.

2. Żeby rozpocząć biegi na nartach dla własnej przyjemności poruszania się, czy dla walorów krajoznawczo poznawczych terenu, wystarczy nam ogólna kondycja i dobry stan zdrowia. Narciarz nie powinien mieć zaburzeń równowagi oraz jakiś poważniejszych problemów z krążeniem lub wad np. serca wykluczających jakiś minimalny nawet wysiłek. Można to wykonywać w bardzo niskiej i spokojnej intensywności. Może to robić każdy, od tego małego dziecka, które zaczęło chodzić na nogach do bardzo zaawansowanego wieku. Na nartach spotykamy ludzi po 80-ce, a nieraz, szczególnie w krajach skandynawskich, możemy spotkać narciarzy koło 90 roku życia. Właśnie dlatego, że jest to sport zdrowy, bezpieczny, a przede wszystkim daje możliwość poznania krajobrazu, cały czas poruszamy się w przyrodzie w pięknych lasach, wśród pięknych widoków. Jeżeli chodzi o pogodę, to do rozpoczęcia narciarstwa biegowego najbardziej potrzebna jest pogoda ducha, chęć wyruszenia w teren, chęć zadania sobie lekkiego zmęczenia, które właściwe dawkowane przejawia się tym, że im bardziej się męczymy, tym większą radość z tego czujemy. Warunki klimatyczne maja tu drugorzędne znaczenie. Byle by tylko był śnieg, a można to robić w każdej pogodzie, i w mrozie, i we mgle i wpadającym nieraz śniegu i nieraz w pięknym słońcu. Wszystko to zależy od tego, czego my oczekujemy od wyjścia na narty.

3. Żeby bardziej pewnie czuć się na nartach i pokonywać trasę trochę trudniejszą trzeba mieć przygotowane praktycznie wszystkie partie mięśniowe, jakie występują u człowieka. Jest to sport, który kompleksowo rozwija sprawność fizyczną i kondycję. Pracują mięśnie kończyn górnych, barków, potrzebne są mięśnie grzbietu, dobrze, gdy mocne są mięśnie brzucha, a to specjalnie do tak zwanego, "bezkroku", gdy wykorzystując niewielkie spadki terenu lub bardzo nośne warunki po płaskim terenie pracujemy tylko górą i poprzez odepchnięcie równoległe oburącz i lekkie wyrzucanie tułowia w przód uzyskujemy dzięki mięśniom brzucha dynamiczny efekt ślizgu bez wykonywania kroków nogami. Przy kroku klasycznym z dolnych partii pracują mięśnie pośladków, prostowniki, mięśnie uda, łydki, staw skokowy i mięśnie stopy.
Aby to wszystko przygotować wystarczy spokojnie pospacerować, lekko się przygotować latem tak zwanym "Nordic Walkingiem", czyli chodzeniem sobie z kijkami w terenie. Dla narciarzy biegowych "Nordic Walking" nie jest zjawiskiem nowym, gdyż od niemal wieku narciarze wyczynowi w lecie uprawiali ten rodzaj ruchu nazywając go treningiem imitacyjnym. Tak, że sport narciarstwa biegowego można uprawiać z całą przyjemnością cały rok. Nową dyscypliną idącą w lecie w sukurs narciarstwu biegowemu jest tzw. "Nordic Blading", czyli poruszanie się z kijami na łyżworolkach. Jest to niemal doskonała imitacja techniki dowolnej.

4. Myślę, że na sam początek nie zaczynajmy od tego dania głównego czyli od nart, ale właśnie od pochodzenia w terenie z kijkami, od poznania terenu, od nabrania chęci do poznania czegoś nowego. Da to nam niezbędny trening, zaprawi od strony koordynacyjnej i troszkę siłowej. Jeżeli pochodzimy trochę w terenie z kijkami to zbudujemy niezbędne przygotowanie do tego, aby, kiedy spadnie pierwszy śnieg, wyjść na narty. Czas pierwszych wycieczek narciarskich zależy od intensywności wysiłku, który planujemy. Jeżeli ktoś jest przyzwyczajony do wykonywania spacerów w parku, spokojnego chodzenia godziny, dwóch czy nawet więcej to spokojnie może to wykonać również na nartach. Dla amatorów niewskazane jest zaczynanie od wyczynowych tras biegowych. Ich trudność, mimo nawet fachowego ich przygotowania, może zniechęcać do uprawiania tego sportu. Niejednokrotnie najlepsze jest założenie własnego śladu w pobliskim lesie. Celowe jest wpływanie na władze lokalne, aby w łatwym terenie utrzymywały miejskie czy gminne trasy narciarskie. Nie wymaga to wielkich nakładów, a efekt społeczny jest znaczny.

5. Wbrew temu, że największą uwagę początkujący amator biegania poświęca nartom, to pragnę zacząć od ubioru. Dla komfortu i zadowolenia z tego sportu ubiór ma najistotniejsze znaczenie. Ubiór musi być w miarę dopasowany, nie może być zbyt luźny, ale tez nie obcisły, aby nas nie usztywniał. Musi charakteryzować się dobrą zdolnością oddawania wilgoci na zewnątrz, ale równocześnie musi być dobrym izolatorem od zimnego wiatru, który nawet przy nieruchomym powietrzu sam biegacz wytwarza biegnąc. Dzięki właściwemu odzieniu nasz organizm ma oddychać do zewnątrz, ale nie dopuszczać do siebie wiatru z zewnątrz. Realizują to nowoczesne tkaniny o funkcji przepon jednostronnych. Dotychczas wydaje się, że niepokonanym klasykiem jest konstrukcja tkaniny o nazwie Windstopper z której wiele czołowych światowych firm szyje ubiory biegowe. Czołowy włoski wytwórca strojów biegowych firma SPORTFUL, dostawca wielu reprezentacji narodowych wprowadza nową specjalnie dla niego wyprodukowaną konstrukcję tkaniny o nazwie TERMODRYTEX w odmianach xp i plus. Mając nawet wyższe parametry użytkowe od wspomnianego Windstoppera jest cieńsza i lżejsza. Wskazane jest używanie bielizny z tkanin o bardzo cienkich włóknach i najlepiej produkowanych z dodatkiem jonów srebra. Sprawnie przekazują one pot do dalszych warstw odzieży i są bakteriostatyczne dzięki czemu zapobiegają jego rozkładowi i powstaniu niemiłego zapachu. Sprawdzone są konstrukcje firmy BERKNER produkowane z różnych grubości tkanin na różne warunki. Do amatorskiego uprawiania sportu biegowego zalecam stroje dwuczęściowe, spodnie z tzw. karczkiem z tyłu i szelkami, oraz kurtki nietamujące ruchu z przedłużonym z tyły stanem. Przy odbiciach kijami dość mocno się pochylamy i dlatego konstrukcja stroju powinna uniemożliwić przeniknięcie zimnego powietrza na plecy. Do amatorskiego biegania polecam ekonomiczne konstrukcje wspomnianego SPORTFUL-a linii "Nordic Cruising" i specjalnie stworzonej dla aktywnych pań linii "CORTINA". W rozwiązaniach tych, droższe ww. tkaniny zastosowano od strony przedniej, czyli natarcia wiatru, a tylnie wykonane z materiałów elastycznych. Czapki ciepłe, przylegające, najlepsze z wstawką wspomnianego materiału przeponowego z przodu. Rękawice miękkie, ciepłe, ale od strony kontaktu z kijkiem wyposażone w odporne na ścieranie skórzane wstawki. Bardzo istotnym elementem są okulary sportowe.

6. Sprzęt do biegania

OKULARY
Ruch nawet mało wprawnego narciarza przy sprzyjających warunkach jest dość szybki i łatwo w lesie o niespodziewany uraz oka. Najlepsze są okulary ze zmiennymi szybkami najczęściej trzema, a to: przeźroczystą na warunki obojętne, przyciemnione z filtrem UV na słońce, które atakuje nasze oczy również z odbicia od śniegu, i żółte kontrastowe, na warunki mgły i trudnej widoczności. Sprawdzonym modelem jest "SHARK" firmy CARRERA. Generalnie dobór sprzętu zależy od zaawansowania amatora nart i od tego, co on na tych nartach chce zrobić. Czy on chce biegać? Czy on chce spacerować? Czy on chce się w sposób uniwersalny poruszać się w terenie? Czyli, czy będzie chciał podejść, zjechać, podbiec, czy tylko szybko biec, czy sobie spokojnie pospacerować w terenie.

NARTY
Jeśli chcemy trochę pospacerować to żeby wyjść na narty biegowe nie potrzeba jakiś specjalnych przygotowań. Wystarczą nam narty troszkę szersze od wyczynowych biegówek, czyli narty śladowe. Dla początkujących najlepsze są dodatkowo wyposażone w tak zwaną łuskę w środkowej strefie ślizgu. Nie trzeba wtedy takich nart smarować na tak zwane trzymanie, bo wspomniana łuska umożliwia fazę odbicia do ruchu diagonalnego. Do poruszania się w terenie dziewiczym, gdy jesteśmy amatorami zwiedzania leśnych ostępów to potrzebujemy nart jeszcze szerszych tak zwanych nart  "back country". Nie zapadają się wtedy one w kopnym śniegu. Najlepsze są tak zwane narty traperskie, które dodatkowo charakteryzują się wąskim okrawędziowaniem stalowym, chroniącym nartę przed uszkodzeniem w przypadku nastąpienia na nieoczekiwaną o przeszkodę w kopnym śniegu, jaką może być głaz czy pniak. Są ulubionym sprzętem myśliwych i nieodzownym dla leśników. Narty takie nie są potrzebne zbyt długie, wystarczą niewiele wyższe ponad wzrost narciarza. Narty śladowe do jazdy po traktach i duktach lekko ubitych to narty o 10 do 15 cm wyższe od naszego wzrostu. Najwszechstronniejszą ofertę śladówek na nasz rynek oferuje firma SPORTEN . Ich oferta uwzględnia 3 szerokości narty bez krawędzi i 3 z krawędziami. Kompilacja jakości i ceny takich modeli jak "FAVORIT", czy okrawędziowany "HIGHLANDER" aktualnie nie ma konkurencji. Kiedy jesteśmy na tyle przygotowani, aby biegać i dysponujemy torami specjalnie przygotowanymi to narty biegowe do biegu klasycznego są tym dłuższe, im większa jest nasza wprawa w tym sporcie. Ale nawet przy atletycznej sylwetce nie spotyka się nart dłuższych niż 30 cm od wzrostu wyczynowego zawodnika. Z półki nart o dostępnych cenach wyróżniłbym znowu SPORTEN -a. Od modelu "VEGA" dla początkujących, do modelu BOCHEMIA RCX, robionego indywidualnie pod zawodników, przy bardzo dostępnych cenach, to konstrukcje najwyższej klasy światowej w swoich kategoriach. Ostatnio największą światową nowością techniczną, obecną też na naszym rynku, są włoskie wyczynowe narty biegowe SLEGAR, gdzie model "DIAMOND" jest konstrukcją przestrzenną, wykonaną całkowicie z włókna węglowego. Jej trapezowy przekrój, niewiarygodna lekkość i unikalna dla nart biegowych płyta wytycza całkowicie nowy kierunek. Dla zaawansowanych amatorów w dostępnej cenie firma oferuje model "ZEPHIR".

KIJE BIEGOWE
Co się tyczy kijków, to dobieramy je w zależności od tego czy chcemy biegać czy spacerować. Nie powinien to być kijek, który się poddaje lub ugina. Kijek powinien być lekki, ale równocześnie sztywny. Zapewniają to współczesne konstrukcje z włókna węglowego. Z dobrym grotem, jeżeli chodzimy po trasach dobrze ubitych mechanicznie i o małym kółeczku, które się opiera o śnieg.  Jeżeli chodzimy w terenie luźnym na nieprzygotowanych trasach to kółeczko musi być większe. Kije takie nazywają się wtedy też "back country". Długość kija do turystyki czy amatorskiego biegania stylem klasycznym nie powinna być większa jak do wysokości ramienia. Bezdyskusyjnym liderem rynku jest fińska firma EXEL. W szerokiej gamie oferowanych kijków są te dla początkujących, w bardzo dostępnych cenach , to model "NOVA" jak i kije powszechnie używane na pucharze Świata, to modele C. Generalnie jakość takich kijów ocenia się na podstawie wartości indeksu węglowego. Jego wartość waha się od FT7 we wspomnianej" "NOVIE" do HP135 w C1. Pełna dostępność szerokiej gamy uchwytów, pasków i koszyków, które są wymienne dzięki zastosowanej technice kleju termowiążącego stanowi o czołowej pozycji firmy. Nowinką są koszyki typu "EXELERATOR" w konstrukcji których mimośrodowe usytuowanie grota widiowego wykorzystuje sprężystość trzonka wykonanego z włókna węglowego tak, że każdy krok zawodnika jest średnio dłuższy o 2 cm. EXEL przoduje też w produkcji kijów do wspomnianych "Nordic Walkingu"," Nordic Bladingu", "Back Country" i narciarstwa zjazdowego. Używa ich obecnie najlepszy slalomista świata Kale Palander.

BUTY
Buty powinny być ciepłe wygodne, a przede wszystkim trwałe i odporne na przemakanie. Wskazane są z tego powodu modele z osłoniętym sznurowaniem. Do pierwszych kroków zalecane są buty masywniejsze i cięższe od wyczynowych, ale właśnie one spełniają te walory termoizolacyjne i odporności na zewnętrzne zimowe przecież warunki. Specjalizująca się w całości stroju firma SPORTFUL wytworzyła modele 2.4 i 2.6 w standarcie SNS. Jeżeli już zawansujemy się w technice klasycznej, która jest łatwiejsza i chcemy przejść do techniki dowolnej, czyli jazdy tak zwaną łyżwą, to musimy się mocniej przygotować się kondycyjnie i siłowo. Nie możemy tu używać nart z łuską, bo dla tej techniki one są tępe i nie zapewnią odpowiedniego odbicia. Narty do stylu dowolnego zasadniczo różnią się twardością od nart klasycznych. Są miększe. Mają charakterystyczne niższe szpice i mogą być używane tylko na trasach twardych dobrze przygotowanych. Narta do stylu dowolnego to narta minimalnie wyższa lub na wysokość wzrostu zawodnika. Kijki trochę wyższe o 10 do 15 cm od wysokości ramion, buty sztywniejsze o konstrukcji, która nam usztywnia staw skokowy. U SPORTFULA to modele butów "skate" od 3.8 do 6.9. Nowoczesne zapięcia biegowe zarówno do stylu klasycznego i dowolnego to automaty i w większości firm światowych są wykonane w standarcie SNS, ale, jako, że występują jeszcze inne standardy to najlepiej buty i zapięcia kupić u jednego dostawcy, a zapewni to ich wzajemną kompatybilność.


Życzę wytrwałości w początkowym okresie i do zobaczenia na narciarskich trasach.

Jak wybrać narty do każdej techniki biegania, jaka technika będzie dla Ciebie najlepsza ?

Narty biegowe są na pewno zdecydowanie najbardziej wyczerpującym rodzajem narciarstwa. Nie zależnie od techniki (krok łyżwowy czy klasyczny) dobry sprzęt jest nieodzowny. Bowiem tylko taki daje kontrolę i pewność.

Narty klasyczne, mniej więcej po środku narty znajduje się obszar "trzymania" ( widoczne "łuski na spodzie narty) jej rola polega na uniemożliwieniu ześlizgu narty podczas podejścia oraz jako opór pozwalający na lepsze odepchnięcie do przodu. Najważniejszy jest dobór twardości narty, obszar trzymania musi być przyklejony do śniegu podczas odbicia i nie może dotykać śniegu podczas ślizgu. Fakt ten wymusza również dość dużą długość nart klasycznych. Narty do "łyżwy" skating, są zazwyczaj krótsze od klasycznych, ze względu, że poruszamy się krokiem łyżwowym mają specyficzny kształt. Przy twardym śniegu wystarczają narty o długości równej wysokości narciarza, natomiast przy miękkim śniegu zaleca się narty dłuższe.
Narty "turystyczne" back country, stosuje się do wypraw w zróżnicowanym terenie, muszą być szersze (jazda po puchu) lecz nie muszą być tak twarde jak narty klasyczne. Większość modeli ma metalowe krawędzie.

Wybieramy długość nart biegowych

 

 

Długość narty

Rodzaj nart

Waga

Twardość <>Soft

Twardość  MEDIUM

Twardość STIFF

Klasyczne

+ 75 kg

210 / 205 cm

75/55 kg

210 / 205 cm

205 / 200 cm

200/195 cm

55/45 kg

200 / 195 cm

195 / 190 cm

190/185 cm

- 45 kg

180 cm

 

Do łyżwy

+ 75 kg

 

200/195 cm

75/55 kg

200 / 195 cm

195/190 cm

55/45 kg

195 / 190 cm

190/185 cm

- 45 kg

185 / 180 cm

180/175 cm

 

Krok ten może być krokiem podstawowym, jest też stosowany podczas podejść w technice klasycznej.


Krok łyżwowy


Przy technice klasycznej krok ten używany jest przy podjazdach. Może on również służyć jako podstawowy krok do poruszanie się w terenie płaskim. Sprzęt do techniki łyżwowej różnie się wieloma cechami od klasycznego.  Trudno jest opisać słowami ruchy wykonywane przy biegach narciarskich, najlepszy teoretyczny opis nie zastąpi pokazu instruktora. Zdecydowanie szybciej nauczysz się techniki biegu pod okiem fachowca. Podglądactwo jest najlepszą szkołą. Wykup lekcję lub poproś znajomego by wprowadził cię w arkana techniki biegania na nartach.

Mistrzostwa Gminy Jawornik Polski w Narciarstwie Klasycznym o Puchar Wójta Gminy Jawornik Polski rozegranych w dniu 27.02.2005 r
 
Przy silnym mrozie i opadach sniegu, na urozmaiconej licznymi podbiegami i zjazdami, trasie biegowej polozonej "Na Lysej Górze" w Jaworniku Przedmiescie, rozegrane zostaly Mistrzostwa Gminy Jawornik Polski w Narciarstwie Klasycznym - biegi na nartach w cyklu " O PUCHAR WÓJTA GMINY".
Zawody rozegrane zostaly w 8 kategoriach wiekowych, dla kobiet i mezczyzn.
 
Wyniki poszczególnych biegów:
 
1. Mlodziczki - dystans 0,5 km
I miejsce - Makarska Andzelika - w czasie 2,20 min.
II miejsce - Dzik Aleksandra - w czasie 3,10 min.
 
2. Juniorki gr.A - dystans 2,5 km
I miejsce - Jamrozik Iwona - w czasie 8,00 min.
II miejsce - Warchol Alicja - w czasie 8,35 min.
III miejsce - Zglobicka Karolina - w czasie 8,40 min.
 
3. Seniorki - dystans 3,0 km
I miejsce - Dzik Agata - w czasie 10,06 min.
II miejsce - Palys Agnieszka - w czasie 10,10 min.
III miejsce - Pieniadz Maria - w czasie 12,10 min.
 
4. Mlodzicy - dystans 2,5 km
I miejsce - Makara Mateusz - w czasie 6,05 min.
II miejsce - Jamrozik Jakub - w czasie 7,32 min.
III miejsce - Warchol Kamil - w czasie 7,33 min.
 
5. Juniorzy gr.B - dystans 3,0 km
I miejsce - Jamrozik Karol - w czasie 10,00 min.
II miejsce - Makarski Krzysztof - w czasie 10,10 min.
III miejsce - Kowal Pawel - w czasie 10,45 min.
 
6. Juniorzy gr.B1 - dystans 3,0 km
I miejsce - Warchol Marcin - w czasie 10,00 min.
II miejsce - Szpakowski Lukasz - w czasie 11,01 min.
III miejsce - Chochura Michal - w czasie 11,03 min.
 
7. Juniorzy gr.C - dystans 5,0 km
I miejsce - Padewski Marek - w czasie 15,01 min.
II miejsce - Palys Szczepan - w czasie 17,18 min.
III miejsce - Makarski Michal - w czasie 18,20 min.
 
8. Seniorzy - dystans 10,0 km
I miejsce - Makarski Marek - w czasie 33,00 min.
II miejsce - Dzik Wojciech - w czasie 33,30 min.
III miejsce - Makara Stanislaw - w czasie 35,05 min.
 
Do zawodów zglosilo sie 53 zawodników i zawodniczek, z tego osób 35 reprezentowalo barwy GLKS "JAWOR" Jawornik Polski i 18 bylo niezrzeszonych.
W zawodach brali udzial m. innymi byli uczestnicy Mistrzostw Polski w biathlonie, oraz Mistrzostw Powiatu i Województwa w narciarstwie klasycznym z lat 1970 - 1990.
Organizatorem zawodów byl Gminny Ludowy Klub Sportowy "JAWOR" w Jaworniku Polskim, który powstal przed 20 laty z polaczenia czterech LZS-ów: LZS "JAWOR" Jawornik Polski, LZS Hadle Kanczuckie, LZS Hadle Szklarskie, LZS Hucisko Jawornickie.
Puchar, oraz upominki i dyplomy dla zwyciezców poszczególnych kategorii wiekowych ufundowal i wreczyl osobiscie Wójt Gminy w Jaworniku Polskim.
Mistrzostwa Gminy mogly odbyc sie dzieki licznej grupie entuzjastów narciarstwa biegowego, którzy marzli na starcie/ mecie, oraz na punktach kontrolnych tras biegowych, oraz naszym sponsorom, jak: Gminna Spóldzielnia "SCh" w Jaworniku Polskim z/s w Zagórzu, która zafundowala dla zawodników i obslugi zawodów 100 paczków wlasnego wypieku, oraz Szkole Podstawowej im. Jana Pawla II w Jaworniku Polskim, która przygotowala dla wszystkich uczestników zawodów goraca herbate.

Rozgrywki ligowe

 

 

Sponsorzy

 

Treningi

Treningi zawodników Gminnego Ludowego Klubu Sportowego „JAWOR 1955”

w Jaworniku Polskim

od dnia  01.10.2016 r. odbywają się:

 

-sekcji tenisa stołowego - we wtorki i czwartki w godz. od 1900 do 2200 (treningi prowadzi p. Szajnik Jacek)

-sekcji siatkówki - w poniedziałki i środy w godz. od 1800 do 2000 oraz soboty (dziewczyny) w godz. od 1800 do 2000(treningi prowadzi p. Staszczak Marek)

-sekcji narciarstwa klasycznego - w niedziele w godz. od 1800 do 2000 (treningi prowadzi p.Jamrozik Jakub

W/w treningi będą prowadzone w sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Jaworniku Polskim (wejście od strony północnej).

-sekcji piłki nożnej - w niedziele w godz. od 1600 do 1800 w sali ZS nr 1, lub na boisku w Hadlach Szklarskich (treningi prowadzi p. Jarosz Patryk)

-sekcji szachów - w niedzielę w godz. od 1800 do 2000 w siedzibie Klubu „pod apteką”, (treningi prowadzi p. Jaremkiewicz Marian)

W sprawach treningów prosimy kontaktować się z prowadzącymi treningi, lub kierownikami poszczególnych sekcji :
    tenis stołowy – p. Galej Grzegorz
    siatkówka – p. Staszczak Marek
    piłka nożna – p.Jarosz Patryk
    narciarstwo klasyczne (biegi) – p. Jamrozik Jakub
    szachy – p. Piątek Łukasz

Przydatne linki